Náročný týden

Mám za sebou první náročnější týden mé připravy. Co bylo tak náročného? Intervalový trénink a delší tempový běh.

Čekal jsem, že intervalový trénink nebude procházka růžovým sadem, ale že to bude tak náročné...
Plán byl, 15' rozklus, protažení a pak 4 x 2' na 95% TF max s 2' MK. První dvouminutovka se jakž takž dala, ale zjistil jsem, že na 95% to prostě nevytáhnu, max jsem měl 91%. Ta další dvouminutovka mně ale úplně odrovnala. Zhruba v polovině mne začalo ukrutně píchat v pravém boku, takže jsem musel zpomalit na úroveň meziklusu a pak dokonce zastavit a pořádně se vydýchat. Jakmile bolest polevila uběhl jsem 2 minuty meziklusu a vyrazil do 3. intervalu. Bohužel v podstatě hned po zrychlení se vrátila bolest v boku, takže jsem další pokračování radši vzdal a zbytek času už jen vyklusal.

Myslel jsem, že problémem při intervalech budou tuhnoucí nohy, ty jsem však vůbec nepocítil (nojo, moc těch intervalu nebylo :-)) Složilo mne vlastně, že jsem vyšší frekvenci neudýchal. Aspoň předpokládám, že bolest v boku znamená, že je něco špatně s dýcháním, nebo se pletu?

Další dny byly v plánu pomalé výklusy, které proběhly bez problémů. Tvrdší trénink byl v plánu na sobotu a sice 20' na 70% TF max, 60' na 85% TF max, 20 min 70% TF max. Abych se přiznal už před měsícem, kdy jsem tréninkový plán uviděl jsem z tohohle měl hrůzu, jak proboha můžu dokázat běžet hodinu na takové intenzitě???
Všechno (zhruba 200km) co jsem do té doby uběhl bylo na 70% TF max a i tak jsem toho kolikrát měl plné zuby. Naplánoval jsem si běh po skoro rovné cyklistické stezce (kdo by se ještě vláčel do kopců). Počasí bylo celkem dobré, ani teplo ani zima, docela jsem se nakonec i těšil. Po úvodní dvacetiminutovce jsem zrychlil na požadovaných 85%. Docela mne udivilo, že jsem na takovém tempu běžel v pohodě 5 minut, 10 minut a dál, aniž bych cítil, že každou chvíli musím vypustit duši. Menší krize přišla až kolem 40. minuty, opět mne začalo píchat v boku. Trochu jsem tedy zpomalil a začal trochu víc zhluboka dýchat. Po asi 2 minutách bolest odezněla, tak jsem zase zrychlil. Bolest už se nevrátila a bez problému pokračoval až k 55. minutě. Nevím, jestli to způsobila vidina brzkého konce, nebo jsem byl už opravdu unavený, ale nohy nějak nechtěly běžet dál. Řekl jsem si, že to i tak nebyl vůbec špatný výkon a 20 minut už jsem jen doklusal (možná spíš doploužil se) Po závěrečném doběhnutí jsem se cítil parádně, vždyt to byl paráádní výkon.

Celkem jsem běžel 95 min 16,4 km tedy tempem 5:47min/km. Nezměřil jsem si jakým tempem jsem běžel těch 55 min, ale tipuji to někde kolem 5min/km. Prostě na to, že jsem dosud běhal tempem 6:20-6:50min/km úplná paráda.

Celkově mám z toho týdne smíšené pocity, tempový běh úplná paráda, zato intervaly pěkný propadák. Uvidíme, jak to půjde dál

2 komentářů:

  1. Píchání v boku nemusí být jenom o intenzitě, ale taky o rychlosti, s jakou se k té intenzitě dostaneš. Takže když chceš běžet intervaly, měl by ses nejdřív postupně "zahřát" na tuto zátěž, takže postupně stupňovat tempo a když to bude třeba v pěti minutách a ne v jedné, píchat by tě nemělo.

     
  2. Hmm, to zni rozumně, rozhodně vyzkouším. Jen tento týden na té ledovce co venku panuje intervaly vzdávám :-)